7 mar 2017

Jak samodzielnie przygotować rozsadę

Nadszedł czas, nie tylko na wiosenne porządki, ale również czas na przygotowanie rozsady kwiatów i warzyw do naszego ogrodu. Nie jest to trudne i pozwala zaoszczędzić kilka groszy zamiast kupować gotowe sadzonki od producentów. Dodatkowym atutem jest znacznie większy wybór nasion jak oferta roślin w postaci sadzonek. Kiełkujące na parapecie pierwsze po długiej zimie delikatne roślinki to balsam na duszę i obietnica szybko zbliżającej się wiosny. Dlatego jest już odpowiedni moment na zaplanowanie swojego warzywnika i wybranie nasion do sporządzenia rozsady. 



Dlaczego niektóre rośliny przygotowuje się z rozsady ?

Przygotowanie rozsady wymagają rośliny, które lubią ciepło, mają długi okres wegetacji. Te gatunki pochodzą z rejonów świata o łagodnym klimacie i ich nasiona kiełkują w wysokiej temperaturze, a siewki rosną bardzo wolno. Siejąc bezpośrednio do gruntu w naszych warunkach klimatycznych nie zdążą przed nadejściem chłodów wydać plonów. Dlatego rozsadę przygotowujemy wcześniej w ciepłym miejscu.

Przygotowanie rozsady w domu

Warunkiem jest posiadanie okien o wystawie południowej, południowowschodniej lub południowozachodniej. Ważne, aby zorganizować miejsce przy dobrym dostępie do światła, inaczej nasze siewki będą wątłe, blade i podatne na choroby. Rozsadę przygotowujemy już od połowy lutego, także jeśli ktoś tego jeszcze nie zrobił polecam nasiona rozsiać jak najszybciej. 



1 Wybór pojemników

Tutaj mamy duży wybór, sklepy ogrodnicze posiadają ogromną ofertę różnych specjalnych rozsadników, lecz za nie trzeba zapłacić, a większość jest do jednorazowego użytku. Bardziej ekonomiczniejsza wersja jest zorganizowanie pojemników po różnych produktach, które świetnie nadają się na wysiew nasion. Jest jednak jeden warunek, pojemniki muszą posiadać otwór odpływowy, aby nie narazić na przelanie siewek.

Nasiona możemy wysiewać w różnego rodzaju opakowaniach po śmietanach, serkach. Świetnie sprawdzają się tacki po mięsie, twarogach, próżniowo pakowanych produktach. Idealne zastosowanie znajdą pojemniki po lodach i kubki jednorazowe, które są wyższe i odpowiednie dla sadzonek pomidora czy papryki.

Warto zatem magazynować takie pojemniki.

Sklepy ogrodnicze oferują: krążki torfowe, doniczki torfowe, które rozkładają się pod wpływem wilgoci, a posadzone już w ogrodzie rośliny szybko się przyjmują i bujnie rosną. Wielodoniczki idealnie nadają się dla pomidorów czy papryki.



2 Podłoże

Gdy już wybraliśmy pojemniki, musimy wybrać odpowiednie podłoże dla naszych małych, delikatnych i podatnych na choroby roślin. Dlatego podłoże powinno być pozbawione od nasion chwastów, wolne od grzybów i innych czynników chorobowych. Zbyt wysoka zawartość składników odżywczych również może zaszkodzić młodej roślinie, zwłaszcza w jej pierwszym etapie rozwoju. Najłatwiejszym sposobem uzyskania takiego podłoża jest zakup gotowej mieszanki. Koszt nie jest wyższy niż przy zakupie ziemi ogrodowej. Jeżeli jednak decydujemy się na własną mieszankę, to należy ją przygotować z ziemi ogrodowej i piasku, w proporcji 2:1.

Podłoże przesiewamy przez sito o oczkach ok. 2mm i wypełniamy nim pojemnik. Następnie wyrównujemy i lekko ubijamy.



3. Nasiona

Nasiona powinny być zaprawione, czyli odkażone. Dzięki temu unikniemy ryzyka rozprzestrzeniania się chorób, które niszczą siewki. Jeżeli kupiliśmy nie zaprawione nasiona, możemy to zrobić samemu. Wsypujemy nasiona do słoika i dodajemy zaprawę zakupioną w sklepie ogrodniczym. Potrząsamy tak długo, aż preparat oblepi nasiona.

Nasiona rozrzucamy równomiernie po całej powierzchni podłoża, a te większe możemy posiać po 2-3 do małych doniczek. Przysypujemy cienką warstwą podłoża i dlikatnie podlewamy zraszaczem, tak aby nie wypłukać nasion. Pojemniki przykrywamy folią przezroczystą, aby ziemia nie przesychała.



4. Stanowisko

Staramy się ustawić nasze pojemniki, aby zapewnić dobry dostęp do światła i odpowiednią temperaturę 18 - 22 °C.

5. Pielęgnacja

Należy zapewnić im odpowiednią ilość wilgoci, dlatego należy podlewać ostrożnie, żeby nie wypłukać drobnych nasion i nie doprowadzić do nadmiernego zalania podłoża, gdyż wtedy nasiona zgniją. Po pojawieniu się pierwszych listków, trzeba unikać ich przemoczenia, ponieważ przy słonecznej pogodzie mogą ulec poparzeniu. Rośliny podlewamy regularnie.



6. Pikowanie i hartowanie

W przypadku pomidorów, papryki, kapusty, kalafiorów, sałaty czy selerów, należy wykonać zabieg wzmacniający roślinę. Kiedy wykształcą się pierwsze dwa lub trzy liście właściwe, rośliny przesadzamy i obficie podlewamy. Ma to na celu pobudzenie do silniejszego wzrostu w trakcie przesadzania uszkodzonych korzeni, które wzmacniają roślinę. 

Na 1 tydzień przed wysadzaniem do ogrodu zaczynamy hartowanie rozsady przez coraz szersze otwieranie okien i ograniczone podlewanie. W dni słoneczne pojemniki warto wystawiać na balkon.

7. Wysadzanie do gruntu

Kiedy minie już ryzyko wiosennych przymrozków, a zwykle jest to połowa maja nadchodzi czas, aby przenieść nasze rośliny do gruntu. Tuż przed wysadzeniem obficie podlewamy i wyjmujemy całą nieuszkodzoną bryłę ziemi. Sadząc zwracamy uwagę na właściwe odległości między roślinami. Przez kilka dni dbamy, aby ziemia wokół sadzonek była wilgotna. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz